Skip to content
You are here > Home > About the Ministries > Long-standing Service Award

Follow us

Long-standing Service Award

Email this page

The strength of Ontario lies in its people - including the hardworking and committed municipal politicians who work every day to build their home communities. It is these individuals who help determine the effectiveness of local government and make Ontario a stronger, more vibrant place to live.

Criteria

Nominee:

  • Must have 25 years or 50 years of service as a municipal elected official,
  • Must be a current member of council during the year of nomination,
  • May have served in more than one municipality or a break in service (not necessarily consecutive).

How to submit a nomination

The Nomination Form should be submitted by email, fax or mail to a local Municipal Services Office and received at least 45 days in advance of the award ceremony.

Deadlines for 2017

Regional conference Location Date of conference Deadline to submit nomination
 Federation of Northern Ontario Municipalities (FOROM) North Bay  May 10-12, 2017 Mar.26, 2017
 Ontario East Municipal Conference (OEMC) Kingston  Sept. 13-15, 2017 July 30, 2017
Northwestern Ontario Regional Conference (NOMA) Thunder Bay Sept. 21-22, 2017 Aug. 7, 2017
Ontario Western Municipal Conference (OWMC) London Dec 2017 Oct 17, 2017
Others - - 45 days in advance

 


Past Recipients

2016 Recipients – 25 years

  • Patricia Saito, Councillor, City of Mississauga

2015 Recipients – 25 years

  • JoAnn Moen, Councillor, Township of Lake of the Woods
  • Peter Dykie Jr., Councillor, Town of Bradford West Gwillimbury
  • Maureen Ralph, Deputy Mayor, Township of East Zorra-Tavistock

2014 Recipients – 25 years

  • André Rhéaume, Councillor, Town of Hearst
  • Carl J. Zehr, Mayor, City of Kitchener
  • Colin Best, Councillor, Town of Milton
  • E. W. (Ted) Linley, Councillor, Municipality of Huron Shores
  • Geoff Lorentz, Councillor, Regional Municipality of Waterloo
  • Gordon Campbell, Councillor, Municipality of Huron Shores
  • Grant Walker, Councillor, Township of The Archipelago
  • Helen MacLeod, Councillor, Township of Champlain
  • Jamie McGarvey, Mayor, Town of Parry Sound
  • Keith MacDonald, Councillor, County of Prince Edward
  • Marianne Wilkinson, Councillor, City of Ottawa
  • Rex Smith, Councillor/Deputy Reeve, Village of Burk's Falls
  • Sandra J. Talbot, Councillor, City of Woodstock

2013 Recipients – 25 years

  • Alan Broad, Councillor, Township of Dawn-Euphemia
  • Aubrey Churchill, Reeve, Township of Drummond-North Elmsley
  • Betty Noble, Councillor, Municipality of Gordon/Barrie Island
  • Bob Sweet, Mayor, Town of Petawawa
  • Carl A. Tinney, Reeve, Township of Faraday
  • Dave Kilgour, Councillor, City of Greater Sudbury
  • Eltjo Wiersema, Mayor, Township of Dawson
  • Frank Dale, Councillor, City of Mississauga
  • Frank Scarpitti, Mayor, City of Markham
  • Gael Miles, Councillor, City of Brampton
  • Ian Forrest, Mayor, Township of Perth East
  • James McIntyre, Mayor, Township of Southwold
  • Jim Collard, Councillor, Town of Niagara-on-the-Lake
  • Jim Foubister, Councillor, City of Sarnia and County
  • John Sprovieri, Councillor, City of Brampton
  • John Taylor, Councillor, City of Burlington
  • Lonny Napper, Mayor, Township of Plympton-Wyoming
  • Lorraine Huard, Councillor, Township of Schreiber
  • Lynn Orchard, Councillor, Township of MacDonald, Meredith & Aberdeen Additional
  • Maria Harding, Reeve, Municipality of Shuniah
  • Nando Iannicca, Councillor, City of Mississauga
  • Patrick Garside, Councillor, Township of Hilton
  • Russell F. Powers, City Councillor, City of Hamilton
  • Susan Fennell, Mayor, City of Brampton
  • Terry McKay, Deputy Mayor, Township of Chatsworth
  • Thomas Ernest Gregory (Tom) Jackson, Councillor, City of Hamilton
  • Timothy J. Molloy, Councillor, Village of Merrickville-Wolford
  • Tony Dalimonte, Councillor, County of Haldimand
  • Vince Judge, Deputy Mayor, Municipality of North Perth
  • W.J. (Bud) Polhill, Councillor, City of London

2012 Recipients – 25 years

  • Evelyn Buck, Councillor, Town of Aurora
  • Herb Scott, Mayor, Township of Athens
  • John Aker, Councillor, City of Oshawa
  • Lorenz W. Kelo, Councillor, Township of North Algona/ Wilberforce
  • Morley Bowman, Councillor, Town of Essex

2011 Recipients – 25 years

  • Douglas G. Martin, Councillor, Region of Niagara
  • Douglas Holyday, Councillor, City of Toronto
  • George Marshall, Councillor, Region of Niagara
  • Gloria Lindsay Luby, Councillor, City of Toronto
  • Maria Augimeri, Councillor, City of Toronto
  • Dennis Staples, Mayor, Town of Smiths Falls
  • Diane Holmes, Councillor, City of Ottawa
  • Ronald Gerow, Mayor, Township of Havelock-Belmont-Methuen
  • George Maroosis, Councillor, City of North Bay
  • Richard (Dick) Beitz, Mayor, Township of Laird
  • William Siemon, Councillor, Municipality of Huron East

Recipients – 50 years

  • Austin Hunt, Mayor, Township of Billings, 2005
  • Bill Thake, Mayor, Village of Westport, 2010
  • Gordon Krantz, Mayor, Town of Milton, 2016
  • Jack Wilson, Mayor, Township of Laurentian Valley, 2014
  • Johnny Whitteker, Councillor, Township of South Dundas, 2005